ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ПИТНУ ВОДУ?

Дата: 15.08.2024 15:08
Кількість переглядів: 79

Питна  вода – це харчовий продукт, вироблений системою водопостачання для щоденного споживання. У зв’язку з цим до неї ставлять дуже високі вимоги відносно її безпеки і якості для здоров’я людини. Безпечна вода може бути лише тоді, коли вона  якісна щодо органолептичних, хімічних і бактеріологічних властивостей. В іншому разі- неякісна або забруднена вода може спричинити низку інфекційних хвороб: черевний тиф, холеру, дизентерію, вірусний гепатит А, гельмінтози, тощо. Мільярди вірусів і бактерій у воді призводять до спалахів епідемій, інфекційних захворювань, а токсичні речовини – до масових отруєнь.

Фото без опису

Особливу увагу треба звернути на колодязну воду громадських та приватних криниць, тому що не завжди джерельна колодязна вода може бути пригідною до споживання. Забруднити питну воду можуть весняні паводки, дощі, грунтові і стічні води, різні агрохімікати, які використовуються в сільському господарстві. Колодязна вода з високим рівнем нітратів небезпечна для малюків до трьох років, при приготуванні сумішей для дитячого харчування може бути отруєння на водно- нітратну метгемоглобінемію.

Згідно з державним стандартом питна вода має відповідати таким гігієнічним вимогам:

  • бути безпечною в епідемічному відношенні-не містити патогенних збудників, яєць та личинок гельмінтів, тощо;
  • мати нешкідливий хімічний склад-не містити токсичних, радіоактивних речовин та залишків солей, здатних негативно впливати на здоровя людей;
  • мати цілющі органолептичні властивості-комфортну температуру, бути прозорою, не мати кольору, запаху та стороннього присмаку.

Особливого контролю підлягає вода, призначена для питних і господарсько-побутових потреб на всіх стадіях її виробництва та доведення до споживачів, а також об’єкти централізованого питного водопостачання, у тому числі очисні споруди, насосні станції, водопровідні мережі та інші об’єкти нецентралізованого питного водопостачання ( шахтні колодязі, свердловини).

Згідно чинного законодавства, виробничий (постійний) контроль за показниками безпечності та якості питної води покладений на субєкта господарювання, який надає послугу з водопостачання. Відповідно до нормативних документів, кожна інженерна споруда нецентралізованого водопостачання (колодязь, бювет, каптаж джерела) повинні мати санітарний паспорт, у якому вказано власника, кількість користувачів, дату введення в експлуатацію і останнього ремонту, технічні показники  та санітарно- гігієнічну характеристику.

Якість питної води контролюють з певною періодичністю, залежно від кількості абонентів та виду постачання (централізоване, нецентралізоване), відповідно до вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10. При перевищення вмісту хімічних речовин в воді, потрібно усувати їх шляхом фільтрації. Останнім часом з’явилася велика кількість бутильованої води, фільтрів для очищення від різних видів забруднень, в тому числі важких металів. Це дає змогу споживачеві отримати воду гарної якості і цілком безпечну для здоров'я.

З метою профілактики інфекційних хвороб та неінфекційних захворювань, Шепетівський районний відділ ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ» рекомендує:

* для приготування їжі та питних цілей використовувати чисту від нітратів питну воду, зокрема фасовану, бутильовану столову воду, особливо батькам, які мають немовлят та дітей до 3-х років;

* не рідше 1 разу на рік необхідно проводити чистку колодязя від замулювання, намивання породи з одночасним поточним ремонтом кріплення та проведення дезінфекції;

* слід зазначити, що єдиним способом  оцінити якість та безпечність питної води – це проводити  лабораторні дослідження атестованою лабораторією, адже мікробне забруднення чи значна кількість певних хімічних домішок не змінюють суттєво органолептичних властивостей води (смак, запах, колір), відповідно і не викликають підозри щодо її безпечності, але можуть негативно впливати на стан здоров’я людини. В зв’язку з цим рекомендуємо власникам колодязів проводити періодичні лабораторні дослідження питної води.

Бережіть себе і своє здоров’я! Будьте впевненими у якості питної води, яку ви споживаєте.

 

Більше інформації про те, як можна зміцнити здоров’я населення, запобігти хворобам, поліпшити якість та продовжити тривалість життя можна знайти на офіційних ресурсах ДУ “Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” - https://km.cdc.gov.ua/ ,

https://www.facebook.com/khmelocdcpmoz , https://t.me/KHMOCDCPMOZ

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь