НЕБЕЗПЕКА РОТАВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ

Дата: 22.07.2024 16:57

Зазвичай наші  люди звикли називати такі неприємні речі як, діарея, блювання та болі в животі, фразою — “Щось не те з’їв або отруївся”. Одним із найрозповсюдженіших вірусів, особливо у дітей, який завдає  таких неприємностей, є ротавірусна інфекція.

Що ж таке ротавірусна інфекція?

Ротаві́русна інфе́кція  - це  інфекційна хвороба вірусного походження. Є найбільш частою причиною тяжкої діареї, нерідко смертельної, у немовлят і маленьких дітей.

Спалахи ротавірусної інфекції  в побуті нерідко називають кишковим грипом, тому що хвороба  вражає слизові оболонки ротоглотки й тонкого кишківника, як при грипі,  але нічого спільного з грипом не має. Реєструють ротавірусну хворобу  по всьому світу. У країнах, де рівень медицини та гігієни залишає бажати кращого, ротавірус  є однією з основних причин дитячої смертності.

Як можна заразитися ротавірусною інфекцією?

Головний шлях поширення ротавірусної інфекції — фекально-оральний: від людини до людини або через заражену воду (влітку ротавірус можна легко підхопити під час купання у водоймах, при випадковому ковтанні води). Збудник довго зберігає життєздатність у водному середовищі, як у відкритих водоймах, так і в хлорованій воді (в басейнах). Найчастіше вражає дітей та відноситься до так званих хвороб брудних рук.

Рідше вірус може передаватися при чханні або кашлі, а також через поверхні, наприклад, дверні ручки та іграшки, де вірус здатен довго зберігатися. Власне, тому вологе прибирання та обробка поверхонь є дуже важливою.

Вірус легко поширюється серед дитячих колективів (дитячий садок, школа), а іноді й серед дорослих. Після того, як дитина інфікується вірусом, потрібно близько двох днів (інкубаційний період), щоби захворіти.

Симптоми ротавірусної інфекції.

- перші прояви захворювання – це блювота і діарея (сильний пронос з водянисто- пінистими випорожненнями яскраво жовтого кольору),  які можуть тривати від трьох до восьми днів та становити для організму основну небезпеку, що являє собою зневоднення організму;

- різке підвищення температури тіла (вище 39 C);

- біль та бурчання в животі;

- також може з’являтись нежить, почервоніння в горлі та біль при ковтанні.

При появі перших ознак захворювання, особливо у маленьких дітей, слід негайно звернутися до лікаря!

Профілактика ротавірусу включає:

Єдиний ефективний шлях - вакцинація. Вакцинуватися потрібно у віці від 6 до 32 тижнів від народження. Вакцина вводиться через рот двічі, з інтервалом не менше місяця.

Одним зі звичних способів зменшити ризик захворювання є дотримання правил гігієни:
- обов’язково мити руки перед їжею;
- якщо немає можливості вимити руки, використовуйте рідкий антисептик для рук (у тому числі й для дітей). Вологі серветки роблять руки злегка чистішими, але цього точно недостатньо, і миття під проточною водою не замінює, краще антисептик;
- овочі та фрукти необхідно ретельно мити, а під час епідемічного періоду рекомендується обдавати їх окропом;
- для пиття та приготування їжі варто використовувати тільки  воду гарантованої та перевіреної якості, яка відповідає вимогам Державних санітарних норм та правил “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною” (ДсанПіН 2.2.4.171-10);
- не можна вживати продукти сумнівного походження та з вичерпаним терміном придатності;
- не купатися в сумнівних водоймах, яку не призначені для купання та не мають юридичної реєстрації. При купанні у водоймі,  старатися не ковтати воду та не пірнати.
Дотримання цих порад допоможе вам та вашим рідним уникнути захворювань на ротавірусну інфекцію.

Більше інформації про те, як можна зміцнити здоров’я населення, запобігти

хворобам, поліпшити якість та продовжити тривалість життя можна знайти на

офіційних ресурсах ДУ “Хмельницький обласний центр контролю та

профілактики хвороб МОЗ України” - https://km.cdc.gov.ua/ ,