Декларуваня 2023: як подати розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору за 2022 рік у випадку декларування доходів від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого та/або нерухомого майна

Дата: 11.04.2023 16:27

Порядок оподаткування доходів від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого та/або нерухомого майна встановлений статтями 172, 173 Податкового кодексу України (далі - Кодекс). З 01.01.2022 Законом України від 30 листопада 2021 року № 1914-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» внесені зміни до статті 172 Кодексу, якими запроваджено новий порядок оподаткування доходів від продажу третього та наступних об’єктів нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), із зазначених у пункті 172.1 статті 172 Кодексу, або від продажу другого та наступних об’єктів нерухомості, не зазначених у пункті 172.1 статті 172 Кодексу.

Відповідно до змін, внесених до пункту 172.2 статті 172 Кодексу, ставка податку на доходи фізичних осіб (далі - податок) з таких доходів визначається на рівні 18 відсотків (абзац другий пункту 172.2 статті 172 Кодексу). При цьому такі платники податку можуть зменшити такі доходи на документально підтверджені витрати на придбання об’єкта нерухомості, розташованого на території України (абзац п’ятий пункту 172.2 статті 172 Кодексу). Разом з тим, якщо платник податку скористався правом на зарахування витрат, він зобов’язаний задекларувати доходи від усіх операцій з продажу, міни чи іншого відчуження відповідних об’єктів, здійснених протягом звітного (податкового) року, в тому числі і у разі якщо стороною відповідного договору є юридична особа чи самозайнята особа (абзац двадцятий пункт  172.2 статті 172 Кодексу). Копії документів, що підтверджують зазначені витрати, надаються разом з податковою декларацією.

Враховуючи зазначені зміни, наказом Міністерства фінансів України від 17 травня 2022 року № 143, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.06.2022 за № 593/37929, (далі — наказ № 143) декларацію доповнено додатком Ф4, який надає можливість виконати вимоги порядку оподаткування та декларування операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого та/або нерухомого майна починаючи зі звітного (податкового) періоду - 2022 року.

Отже, якщо платник податків подає декларацію за попередні звітні періоди до 2022 року, то при декларуванні доходів від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого та/або нерухомого майна додаток Ф4 не заповнюється і не подається, оскільки порядок оподаткування зазначених операцій був відмінний від передбачених у додатку Ф4.

Шепетівська державна податкова інспекція Головного управління ДПС в Хмельницькій області нагадує, що з 01 січня 2023 року розпочалася кампанія декларування громадянами доходів,

Ознайомитись з основними випадками подання декларації у 2023 році, правилами застосування податкової знижки, порядком заповнення декларації та отримати практичну допомогу  громадяни можуть у Центрі обслуговування платників Шепетівської ДПІ, який знаходиться за адресою: 30405, м.Шепетівка, вул. Соборності, 4. Телефони для довідок (03840)4-91-59, (03840)4-08-27.

Валентина Ординська, начальник Шепетівської ДПІ Головного управління ДПС у Хмельницькій області