Про застосування РРО/ПРРО та ведення обліку товарних запасів

Дата: 12.08.2022 14:09

Шепетівська ДПІ ГУ ДПС у Хмельницькій області вкотре нагадує, що відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненням (далі – Закон № 265) суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні РРО (далі – ПРРО) зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом № 265, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Не зобов’язані застосовувати РРО/ПРРО та вести облік товарних запасів фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку І групи.

Зобов’язані застосовувати РРО/ПРРО, але не зобов’язані вести облік товарних запасів фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку ІІ – ІV груп, якщо  вони  не здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, та напівдорогоцінного каміння, або не є платниками ПДВ.

Тобто із всього загалу фізичних осіб – підприємців – платників єдиного додатку ІІ – ІV груп, обов’язок ведення обліку товарних запасів поширюється лише на платників, які зареєстровані платниками ПДВ або здійснюють реалізацію:

технічно-складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту; лікарських засобів, виробів медичного призначення; ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

В результаті аналізу даних аналітичної системи ДПС України встановлено, що з числа суб’єктів господарювання, які зареєстровані в Шепетівській ДПІ та повинні проводити розрахункові операції з використанням РРО/ПРРО, залишається ще значна кількість платників, в яких РРО/ПРРО не поставлено на облік в органах ДПС. У зв’язку з цим нагадуємо, що за проведення розрахункових операцій з використанням РРО та/або ПРРО або РК на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через РРО та/або ПРРО з фіскальним режимом роботи; за невидачу відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання РК на окремому господарському об’єкті такого СГ передбачено фінансові санкції у розмірах:

- 100 відс. вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
- 150 відс. вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.

Платники, які бажають зареєструвати програмні РРО можуть отримати інформацію і відеоуроки з даного питання в розділі «Програмні РРО» з вебпорталу ДПСУ (https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/), а  у разі виникнення питань можуть отримати інформаційну підтримку в Центрі обслуговування платників Шепетівської ДПІ за номерами телефоном (03840) 4-07-65 та (03840) 4-08-27.

Валентина Ординська, начальник Шепетівської ДПІ Головного управління ДПС у Хмельницькій області