Чим загрожує не відображення суб’єктами господарювання в чеках РРО/ПРРО коду згідно з УКТ ЗЕД

Дата: 29.12.2021 10:04

Верховною Радою України 30.11.2021 прийнято проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» (реєстр. № 5600), яким з 2022 року змінюється механізм справляння акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах: обов’язок сплати 5% акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів, який на сьогодні сплачують суб’єкти роздрібної торгівлі, переноситься на виробників та імпортерів.

Одночасно законопроектом «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо зарахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів» (реєстраційний  № 5719) пропонується змінити механізм зарахування та розподілу надходжень акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів між територіальними громадами, який передбачає пропорційний розподіл акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів між територіальними громадами в залежності від вартості реалізації тютюнових виробів у роздрібній мережі на відповідній території на основі даних РРО/ПРРО. При цьому передбачається, що ДПС буде щомісячно визначати частки для зарахування акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів та оприлюднювати їх на своєму офіційному порталі.

Так, упродовж 2021 року при проведені фактичних перевірок працівниками податкового аудиту ГУ ДПС у Хмельницькій області почастішали випадки встановлення фактів використання суб’єктами господарювання РРО/ПРРО з порушенням використання режиму програмування найменування підакцизних товарів (у т.ч. без зазначення коду товарної під категорії згідно з УКТ ЗЕД).

Лише протягом поточного року, в ході проведення фактичних перевірок, встановлено понад 465 випадків (у кожній другій перевірці) реалізації підакцизних товарів (алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального) без відображення в чеку коду згідно з УКТ ЗЕД, що в свою чергу спотворює визначення часток акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального, як у розрізі адміністративно-територіальних одиниць, так і в цілому по Україні.

Тому, нагадуємо, що відповідно до пункту 7 статті 17 Закону України від 06.07.1996 року № 265 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон №265) до суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), через реєстратори розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної під категорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості, застосовується фінансова санкція у розмірі триста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100  грн.).

Не відображення суб’єктами господарювання в чеках РРО/ПРО коду згідно з УКТ ЗЕД призводить не лише до застосування фінансової санкції до таких суб’єктів, але й суттєво впливає на зарахування акцизного податку до загального фонду відповідних бюджетів та, водночас, є підставою для організації та проведення фактичних перевірок.

Валентина Ординська, начальник Шепетівської ДПІ Головного управління ДПС у Хмельницькій області